fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Ganglion - torbiel galaretowata

Ganglion – torbiel galaretowata jest to okołostawowe uwypuklenie cienkiej warstwy tkanki łącznej, które często łączy się z przestrzenią stawu. Może on się składać z jednej lub większej liczby przestrzeni cystowych wypełnionych mieszanką kwasu hialuronowego, mucyną, glukozaminą, globulinami i albuminami. Zwykle w miejscu gangliona występuje bolesny obrzęk. Schorzenie to pojawia się często w kilku miejscach na stronie grzbietowej i dłoniowej nadgarstka.  Najczęściej w przestrzeni łódeczkowo-księżycowatej. Przypuszczalnie przyczyną powstania ganglionu jest wcześniejszy uraz więzadłowy, nawarstwiające się przeciążenia lub niestabilność w rejonie stawu. Ganglion może także występować wewnątrz torebki stawowej lub nawet tkanki kostnej. 
 
Ganglion znacznie częściej występuje u kobiet. Może się pojawić nagle lub powoli narastać. Pacjent z tą dolegliwością może skarżyć się na okresowy ból nadgarstka i ograniczenie zakresu ruchu. Grzbietowe torbiele galaretowate uwidaczniają się najlepiej po zgięciu nadgarstka. Palpacja może powodować dyskomfort a maksymalne zgięcie i wyprost nadgarstka często wzmaga ból. 
 
Leczenie polega na wprowadzeniu odpoczynku. Przy dłużej utrzymujących się torbielach skuteczne jest odessanie płynu i/lub oszczyknięcie sterydami, które przeprowadza się pod kontrolą USG.