fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

Kompresja, uszkodzenie nerwu łokciowego

Nerw łokciowy przebija się przez przegrodę międzymięśniową w przyśrodkowej części ramienia, a następnie przechodzi pod głową przyśrodkową mięśnia trójgłowego ramienia, układając się w bruździe nerwu łokciowego pomiędzy wyrostkiem łokciowym a nadkłykciem przyśrodkowym. Następnie między ramienną i łokciową głową mięśnia zginacza łokciowego nadgarstka przechodzi na przedramię.

 

Uwięźnięcie nerwu łokciowego może wystąpić w wyniku połączenia każdego z czterech wymienionych poniżej czynników:
 
 
U pacjentów występuje tylno-przyśrodkowy ból stawu łokciowego i objawy czuciowe takie jak kłucia, parestezje, drętwienie, mrowienie wzdłuż przebiegu nerwu na brzegu łokciowym przedramienia oraz w rejonie palca piątego i w łokciowej części palca czwartego. W okolicy za nadkłykciem przyśrodkowym można stwierdzić nadmierna tkliwość nerwu. Pacjenci z klinicznymi cechami kompresji nerwu łokciowego powinni być poddani badaniu przewodnictwa nerwowego. 
 
FIZJOTERAPIA
Rehabilitacja tej dolegliwości obejmuje początkowo terapię manualną, lokalną terapię tkanek miękkich ukierunkowaną na uwolnienie nerwu w rowku łokciowym. Celem fizjoterapii jest przerwanie zrostów mogących uciskać nerw i ograniczać jego swobodną ruchomość. Należy również przeprowadzić neuromobilizację nerwu aby poprawić jego ruchomość i odżywienie. Dodatkowo stosuje się zabiegi fizykalne (laseroterapia, światłolecznictwo) aby przyspieszyć regenerację nerwu.
 
Jeśli objawy się utrzymują lub badanie przewodnictwa wykazuję pogorszenie funkcji nerwu, konieczna może okazać się chirurgiczna transpozycja nerwu.