fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS – carpal tunnel syndrome) jest to zespół nerwobólów w części ręki zaopatrywanej przez nerw pośrodkowy. Rozwija się wskutek ucisku nerwu pośrodkowego na drodze jego przebiegu przez kanał nadgarstka. Powiększenie zawartości kanału nadgarstka, prowadzi do przygniecenia nerwu do troczka zginaczy i niedokrwienia jego części obwodowej.

Schorzenie to objawia się piekącym bólem w obrębie dłoniowej cześć nadgarstka, bólem, drętwieniem lub mrowieniem w obszarze zaopatrywanym przez nerw pośrodkowy (dłoniowa powierzchnia kciuka, palec wskazujący i palec środkowy i promieniowa część palca serdecznego). Objawy te mogą występować na całym wymienionym obszarze lub stanowić określoną kombinację. Ból może promieniować również do przedramienia. Do częstych dolegliwości należy ból i parestezje w nocy na obszarze dłoniowej powierzchni ręki (zgodnie z dystrybucją nerwu pośrodkowego). Z biegiem czasu objawy te nasilają się i utrwalają, czemu towarzyszą niedowłady, a później porażenia mięśni kłębu, głównie mięśnia odwodziciela krótkiego kciuka.

Najczęściej chorują osoby w wieku średnim lub podeszłym. Kobiety chorują dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Zespół występuję dość często u osób pracujących przy komputerze, piszących na maszynie, kierujących samochód oraz przemęczających ręce podczas prac fizycznych.

Do przyczyny ciasnoty kanału nadgarstka zalicza się:

 


Najważniejszymi elementami diagnozowania są szczegółowy wywiad kliniczny i badanie fizykalne. Dodatkowo przeprowadza się badanie przewodnictwa nerwowego, które może pomóc w potwierdzeniu diagnozy.

FIZJOTERAPIA
Wszystkich pacjentów należy poddawać wstępnemu leczeniu zachowawczemu. Najczęściej stosuje się NLPZ i unieruchamia się kończynę w szynie w pozycji neutralnej. Leczenie zachowawcze obejmuję również stosowanie zabiegów fizykalnych w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Pacjentów poddaje się również serii zabiegów terapii manualnej celem poprawienia gry stawowej, zmniejszenia napięcia troczka zginaczy, mięśni i powięzi kończyny górnej. Poprawę przynosi również odpowiednio dobrana kinezyterapia (ćwiczenia lecznicze).


Leczenie operacyjne:
W przypadkach przewlekłych lub opornych na leczenie zachowawcze stosuje się interwencję chirurgiczną. Polega ona na przecięciu troczka zginaczy nadgarstka, co daje odbarczenie nerwu pośrodkowego.