fizjoterapia, rehabilitacja, fizykoterapia, masaż w Krakowie

zapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144

ul.Mogilska 118,
31-445 Kraków

godziny otwarcia
pon. - pt. 8:00 - 20:00

łokieć tenisisty

Zapalenie nadkłykcia bocznegołokieć tenisisty – jest to przewlekły zespół bólowy zlokalizowany w miejscu przyczepu ścięgien mięśni prostowników nadgarstka w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Entezopatia mięśni prostowników nadgarstka cechuje się charakterystycznymi objawami klinicznymi. Siła chwytu oraz możliwości tolerancji obciążenia szczególnie przy wyproście w stawie łokciowym jest znacznie ograniczona. Pacjent zgłasza dolegliwości bólowe po bocznej stronie stawu łokciowego oraz na mięśniach przedramienia, szczególnie podczas badania palpacyjnego. Ból może być odczuwany podczas czynności (aktywny wyprost nadgarstka, pronacja, supinacja przedramienia) lub w spoczynku (jeśli dolegliwość jest już zaawansowana). Dolegliwość często wiąże się z typem wykonywanej pracy (narzędzia, klawiatura).

Choroba ta występuję z częstością 3% w populacji ogólnej, częstość występowania zwiększa się po 35 roku życia. W szczególnych zawodach charakteryzujących się ciężką pracą fizyczną i powtarzaniem ruchów w stawie łokciowym częstość występowania łokcia tenisisty jest znacznie wyższa i waha się od 6% do 15%. Nazwa tego zespołu nie jest przypadkowa, u 10-50% tenisistów występują o różnym nasileniu objawy tego zespołu. U osób, które pracują fizycznie wykazano trzy czynniki ryzyka: stosowanie narzędzia w pracy cięższego niż 1kg, podnoszenie przedniotów cięższych niż 20kg częściej niż 10 razy dziennie oraz powtarzanie ruchów przedramienia wowyżej 2h dziennie.


FIZJOTERAPIA:
W terapii zmian przeciążeniowych ścięgien mięśni prostowników nadgarstka stosuje się zasady leczenia tkanek miękkich. Wprowadza się kontrolę bólu, pobudzanie procesów gojenia oraz odbudowę elastyczności i siły mięśniowej poprzez stopniowy powrót do aktywności w warunkach częściowego odciążenia. Do tego celu wykorzystuję się: terapię tkanek miękkich i punktów spustowych, terapię manualną, kinezyterapię, kinesiotaping oraz zabiegi fizykalne (np. laser, krioterapia).