Elastyczne plastry kinesiotaping dzięki specjalnej aplikacji na skórze łagodzą ból, zmniejszają napięcie, pomagają w pracy mięśni oraz redukują obrzęki i siniaki poprawiając drenaż limfatyczny.
zobacz więcejDoznałeś kontuzji lub urazu i chcesz uniknąć operacji? A może jesteś już po zabiegu operacyjnym i chcesz szybko wrócić do zdrowia? Przyjdź do nas a my zajmiemy się Twoim zdrowiem.
zobacz więcejSkuteczna walka z bólem poprzez zwiększenie mikrokrążenia, poprawienie metabolizmu komórkowego, przyspieszenie procesu regeneracji, rozluźnienie mięśni i powięzi oraz usuwanie zrostów na tkance łącznej.
zobacz więcejCierpisz na bóle kręgosłupa? Znamy skuteczne metody fizjoterapeutyczne aby Ci pomóc!
zobacz więcejzapytaj o termin wizyty
+48 734 155 144
ul.Mogilska 118,31-445 Kraków
godziny otwarciapon. - pt. 8:00 - 20:00
informacje » Jednostki chorobowe » Staw barkowy / ramię » Zespół cieśni podbarkowej
Zespół ciasnoty, zespół uwięźnięcia (impingement syndrome) – zespół cieśni podbarkowej – jest jednostką chorobową, w której dochodzi do ucisku mięśni stożka rotatorów (pierścienia rotatorów) w czasie ich przesuwania się w przestrzeni podbarkowej utworzonej przez struktury łuku kruczo-barkowego, wyrostek barkowy, staw barkowo-obojczykowy (AC) i staw ramienno-łopatkowy.
Mięśnie stożka rotatorów zalicza się do dynamicznych stabilizatorów stawu ramiennego. Ich zadaniem jest kontrolowanie pozycji głowy kości ramiennej we wcięciu panewkowym łopatki. Do mięśni stożka rotatorów zalicza się: mięsień nadgrzebieniowy, mięsień podgrzebieniowy, mięsień obły mniejszy i mięsień podłopatkowy.
Pod wpływem mikrourazów, złych nawyków ruchowych, pracy fizycznej z rękami ponad głową, pracy przy komputerze, dysbalansu i osłabienia mięśniowego dochodzi do zaburzenia funkcji mięśni stożka rotatorów w postaci obniżania głowy kości ramiennej, co nasila proces ciasnoty przez drażnienie ścięgien, doprowadzając do obrzęku i uszkodzenia ścięgien. W niektórych przypadkach stopniowa progresja zespołu oznacza zwężenie się przestrzeni podbarkowej wskutek tworzenia się ostróg na więzadle kruczo-barkowym i na dolnej powierzchni przedniej jednej trzeciej wyrostka barkowego. Wszystkie te czynniki łącznie zwiększają nacisk na stożek rotatorów, co może prowadzić do jego przewlekłego zużywania się, kończącego się przerwaniem ścięgien stożka rotatorów.
Gdy podejrzewa się ciasnotę podbarkową, należy odróżnić pierwotne pochodzenie tego zespołu od jego postaci wtórnej. Pierwotna ciasnota podbarkowa jest rezultatem nieprawidłowych relacji mechanicznych pomiędzy stożkiem rotatorów a łukiem kruczo-barkowym. Zespół ciasnoty wtórnej jest spowodowany przez „względne zwężenie” przestrzeni podbarkowej na skutek niestabilności stawu ramiennego lub łopatkowo-piersiowego. Ważne jest wykluczenie innych przyczyn dolegliwości, takich jak zmiany chorobowe w szyjnym odcinku kręgosłupa.
Pacjenci z zespołem ciasnoty podbarkowej często uskarżają się na ból barku, osłabienie mięśni, a także parestezje w górnym odcinku ramienia. Dolegliwości bólowe najczęściej pojawiają się podczas unoszenia kończyny do góry. W niektórych przypadkach ból odczuwany jest w spoczynku, a jego zaostrzenie często następuje w nocy.
FIZJOTERAPIA:
Leczenie zachowawcze przynosi dobre rezultaty. Polega ono na łączeniu różnych metod fizjoterapeutycznych, takich jak: terapia manualna w celu poprawienia ślizgów i gry stawowej, reedukacja nerwowo-mięśniowa, terapia tkanek miękkich i punktów spustowych, kinesiotaping. Plan rehabilitacji obejmuję również trening wzmacniający (kinezyterapia) mięśnie stożka rotatorów w celu stabilizacji stawu ramiennego i łopatkowo-piersiowego.