ZAPYTAJ O TERMIN WIZYTY
+48 734 155 144LOKALIZACJA
ul. Mogilska 118, 31 – 445 Kraków
GODZINY OTWARCIA
pon. – pt. 8:00 – 20:00
Zamknij
Kinesiotaping
Leczenie Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN)
Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich
Metoda McKenzie
Metoda Mulligan
Metoda FDM (Fascial Distortion Model)
Metoda PNF (Prorioceptive Neuromuscular Facilitation)
Terapia manualna – Szkoła niemiecka
Pinoterapia (Pinopresura)
Suche igłowanie (Dry needling)
Autonomiczny układ nerwowy (AUN), znany również jako wegetatywny układ nerwowy, to kluczowy element regulacji funkcji życiowych organizmu. Jego wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne jest nie do przecenienia, szczególnie w kontekście przewlekłych schorzeń, stresu, bólu i zaburzeń psychosomatycznych. Dr n.k.f. Jacek Ciechomski D.O., znany osteopata i fizjoterapeuta, opracował autorską metodę diagnostyki i leczenia zaburzeń AUN, która zyskuje coraz większe uznanie wśród specjalistów medycyny manualnej i rehabilitacji.
Autonomiczny Układ Nerwowy – krótka charakterystyka
AUN dzieli się na dwie podstawowe części:
Zachowanie równowagi między tymi dwoma gałęziami AUN ma kluczowe znaczenie dla zdrowia. Niestety, współczesny styl życia sprzyja dominacji układu współczulnego, co może prowadzić do chronicznego stresu, problemów trawiennych, bezsenności, bólów głowy, zaburzeń nastroju i wielu innych objawów.
Metoda diagnostyki i leczenia Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN) łączy elementy osteopatii, neurologii funkcjonalnej, terapii manualnej oraz zaawansowanej diagnostyki klinicznej. Jej podejście do AUN opiera się na przekonaniu, że:
Diagnostyka AUN wg dr Ciechomskiego
1. Wywiad i obserwacja pacjenta
Wnikliwy wywiad to fundament. Zbierane są informacje na temat:
2. Testy funkcjonalne
Wśród stosowanych przez dr Ciechomskiego testów diagnostycznych znajdują się m.in.:
3. Analiza postawy i odruchów autonomicznych
Specjalista zwraca uwagę na mikroruchy ciała, reakcje naczyniowe skóry, asymetrie w napięciu mięśniowym czy zmiany w rytmie serca pod wpływem bodźców manualnych.
Terapia zaburzeń AUN
1. Techniki osteopatyczne
W metodzie stosuje się łagodne techniki osteopatyczne, takie jak:
2. Stymulacja nerwu błędnego
Poprzez odpowiednie techniki manualne i ćwiczenia oddechowe, możliwe jest zwiększenie aktywności przywspółczulnej i redukcja dominacji układu współczulnego.
3. Praca z układem oddechowym i przeponą
Zaburzenia przepony często korelują z dysfunkcją AUN. Normalizacja jej pracy ma ogromne znaczenie w przywracaniu równowagi.
4. Reprogramowanie odruchów posturalnych
Poprzez bodźcowanie określonych obszarów skóry, mięśni czy powięzi, można wpływać na wzorce odruchowe i tym samym pośrednio na aktywność autonomiczną.
5. Edukacja pacjenta
Kluczowe znaczenie ma nauka autoregulacji przez:
Zastosowanie kliniczne
Metoda diagnostyki i leczenia Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN) sprawdza się w wielu schorzeniach, m.in.:
Metoda diagnostyka i leczenie Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN) jest oparta na precyzyjnej diagnostyce i delikatnym, ale głębokim oddziaływaniu na autonomiczny układ nerwowy stanowi przełom w podejściu do pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi i przewlekłymi. Łącząc nowoczesną wiedzę neurologiczną z narzędziami osteopatycznymi, oferuje skuteczną drogę do odzyskania równowagi organizmu.